SKF Nak Muay Szczecin istnieje od 2002 r. Klub posiada osobowość prawną. Formalnie został zarejestrowany w Szczecinie w dniu 29.12.2005 r. jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej. W klubie trenują zawodnicy z całego województwa Zachodniopomorskiego. Stylem bazowym naszej szkoły jest Muay Thai. Z powodzeniem startujemy również w pełno kontaktowych formułach Kickboxingu jak Low kick oraz K1, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.
Naszą bazą treningową jest nasza autorska sala w budynku Floating Arena na ul. Wąska 16 Szczecin, gdzie posiadamy specjalistyczny sprzęt treningowy: worki, gruszki ,piłki lekarskie, materace, skakanki, tarcze pao, poduchy lowkick, oraz „łapki bokserskie”.
Organizujemy obozy sportowe, staże oraz seminaria z wybitnymi szkoleniowcami z kraju jak i zagranicy.
Nasz klub jest Organizatorem 6-ciu edycji Młodzieżowej Ligi Muay Thai „Fight& Win”.
Skromny dorobek klubu to między innymi:
- 5 tytułów Mistrza Świata,
- 1 tytuł Mistrza Europy,
- 15 tytułów Mistrza Polski.
Nak Muay Szczecin posiada wykwalifikowaną kadrę instruktorską, która stale rozwija i podnosi swoją wiedzę.
Poniżej przedstawiamy naszych instruktorów:
Marcin Parcheta
- Head Instruktor oraz czynny zawodnik.
- Instruktor Muay Thai i Boksu – posiada stosowne uprawnienia państwowe.
- Marcin Parcheta posiada Dyplom Instruktora World Muay Thai Federation – Bangkok (2007)
- Członek Kadry Narodowej Muay Thai i K 1 PZKb od 2006 roku do 2014 roku.
- Zawodnik KSW team w latach 2014 – 2016.
- Wygrana Walka na gali KSW 28 „Fighters Den”.
- Zawodnik DSF Kick Boxing Challenge.
Piotr Hera
- Instruktor Muay Thai.
- Licencjonowany Sędzia Ringowy.
Damian Skrzypczak
Certyfikowany Instruktor.
Misja Klubu:
Organizowane przez SKF Nak Muay zajęcia sportowe mają na celu nie tylko rozwój fizyczny, ale i mentalny. Staramy się wpajać uczestnikom pozytywne wzorce oparte na modelu człowieka aktywnego. Człowieka przyjaznego dla otoczenia, stroniącego od agresji, używek i nałogów, prowadzącego higieniczny tryb życia. Zmierzamy do tego, aby każdy nasz klubowicz poprzez treningi zyskał zdrowie i był świadomy nabytych umiejętności.
Style:
Muay Thai (ang. thai boxing) jest ringowym sportem walki. Jest to sztuka walki rozgrywana w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce). Formuła walki jest wyłącznie full contact, gdzie ciosy zadaje się z pełną siłą. W Polsce boks tajski uprawia się od końcówki lat 90 tych XX wieku.
W boksie tajskim kładzie się również szczególny nacisk na używanie niskich kopnięć okrężnych. Podstawą stylu jest kopnięcie na brzuch (z ang. zwane midlle kick). Posiada ono dużo wariantów – m.in. jako kopnięcie opadające z góry w dół. Wykonywane jest z mocnym dokręceniem ciała, a nawet obrocie zawodnika po nietrafieniu celu. Powierzchnią kopiącą jest w nim goleń, rzadziej stopa.
Boks tajski przywiązuje dużą wagę do klinczu, czyli walki w zwarciu. Jest to łatwo rozpoznawalny element tej sztuki walki. Pozycja walki jest głównie frontalna, ręce trzyma się szerzej niż w bokserskiej gardzie, dzięki czemu trudniej złapać w klincz i zarazem pozwala to bronić się przed atakiem łokciami. Cechami wyróżniającymi Muay Thai na tle innych popularnych stylów jest szerokie użycie uderzeń łokciami i kolanami (w formule amatorskiej na łokcie, kolana i korpus są zakładane ochraniacze, w walkach zawodowych są one nie osłonięte). Tego rodzaju uderzenia niejednokrotnie skutkują szybkimi nokautami. Oprócz tego w Muay Thai dozwolone są przechwyty kopnięć, obalenia i podcięcia, natomiast zabronione rzuty, jakie się stosuje w judo. Niedozwolona jest walka w parterze, zabronione są także duszenia oraz dźwignie.
Kickboxing rozwinął się we wczesnych latach 70 w USA. Nowe pokolenie młodych, uprawiających karate i spragnionych wrażeń ludzi doprowadziło do narodzin full contact karate. W nowym sporcie dopuszczalne były uderzenia pięścią oraz kopnięcia aż do nokautu przeciwnika. Pierwsze walki odbywały się na typowych dla karate matach. Później jednak maty ustąpiły miejsca ringowi bokserskiemu.
Ringowe formuły kickboxingu:
- Full contact Kickboxing: wszystkie techniki nożne i bokserskie dozwolone są powyżej pasa, z minimalną liczbą kopnięć podczas rundy – 8, jeśli zawodnik nie zada 8 kopnięć traci 1 punkt, nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem,
- Low kick Kickboxing: dozwolone są wszystkie techniki bokserskie oraz kopnięcia do wysokości głowy, nie ma minimalnej liczby kopnięć na minutę oraz nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem,
- K 1 rules: dozwolone są wszelkie ciosy bokserskie (plus uderzenie obrotowe grzbietem pięści, ang. backfist) oraz kopnięcia (w tym kolanem ). Pole rażenia to zarówno głowa, korpus, jak i nogi przeciwnika. Klinczowanie jest dopuszczalne, pod warunkiem, że ma na celu zadanie ciosu (głównie kolanem). W przeciwnym wypadku sędzia ringowy jest obowiązany rozerwać klincz. Dozwolone jest przytrzymywanie jedną ręką głowy zawodnika w celu zadania uderzenia. Jednak po dokonaniu tego można zadać tylko jeden cios, po czym należy uwolnić głowę przeciwnika.